25 lutego 2014

Creme du Barry - zupa krem z kalafiora

     Creme du Barry to elegancka, aksamitna zupa-krem z kalafiora i pora. Swoją nazwę zawdzięcza Madame du Barry, osiemnastowiecznej francuskiej kurtyzanie, późniejszej metresie króla Ludwika XV. Podobno pani du Barry tak przepadała za ową zupą, że gdy podawano jej inną przystawkę natychmiast ją odsyłała, żądając kremu z kalafiora.

   Składniki na ok. 4 porcje:
1 kalafior
1 por
1 ziemniak
1 niewielka cebula
1 litr rosołu drobiowego
sól, pieprz
1 łyżka masła
1 łyżka oliwy
ewentualnie mleko do dopełnienia
     Kalafior podzielić na różyczki, oczyścić. Por oczyścić, przekroić na pół a następnie na pokroić na talarki, cebulę posiekać. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. W rondlu rozgrzać masło z oliwą. Podsmażyć cebulę i pora, następnie dodać ziemniaki i kalafiora, zalać bulionem. Doprawić solą i gotować na wolnym ogniu, aż kalafior będzie miękki. Następnie bardzo dokładnie zmiksować za pomocą blendera na gęsty krem. Doprawić solą i pieprzem i jeszcze raz zagotować i zdjąć z ognia. Gdy zupa będzie za gęsta, można rozrzedzić mlekiem. Podawać np. posypane odrobiną natki pietruszki.

8 lutego 2014

Makaron po singapursku

     Kuchnia singapurska powstała jako mieszanka tradycji kulinarnych różnych narodowości zamieszkujących Singapur. Tak więc zawiera elementy kuchni chińskiej, indyjskiej, malajskiej, a także europejskiej. Przepis na singapurski makaron pochodzi z książki "Niezrównana kuchnia azjatycka".

     Składniki na 2 porcje:
150 g makaronu ryżowego typu vermicelli
1 marchewka
100 g fasolki szparagowej
kilkanaście krewetek
1 ząbek czosnku
1 cebula
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżeczka przyprawy curry
50 g kiełków fasoli
cukier
olej

     Krewetki obrać i oczyścić. Marchewkę pokroić w cienkie słupki, fasolkę w ukośne kawałki, cebulę w podłużne łódeczki, a czosnek drobniutko posiekać. Makaron przygotować wg opisu na opakowaniu.
     W woku lub głębokiej patelni rozgrzać olej, wrzucić czosnek i krewetki i smażyć przez kilka minut aż będą gotowe. Krewetki zdjąć z woka. Następnie ponownie rozgrzać odrobinę oleju, dodać cebulę i marchewkę wraz z przyprawą curry, smażyć przez 2 minuty. Dodać fasolkę, sos sojowy i cukier, ewentualnie podlać odrobiną wody i smażyć przez kilka minut. Gdy warzywa będą już podsmażone, dodać odsączony makaron, kiełki fasoli, doprawić w razie potrzeby cukrem, pieprzem i sosem sojowym (ewentualnie dodać trochę soli). Dokładnie wymieszać, jeszcze raz podgrzać i podawać.

1 lutego 2014

Fritole - pączki z Wenecji

     Wkrótce rozpoczyna się słynny karnawał w Wenecji, więc to najlepszy moment na przygotowanie czegoś weneckiego, a do tego typowo karnawałowego. Fritole veneziane to małe pączki na dwa kęsy będące jedną z kulinarnych wizytówek weneckiego karnawału. Po mozolnym przeszukiwaniu sieci w celu odnalezienia oryginalnej receptury, usmażyłam pączki wg najczęściej pojawiającego się przepisu, z rodzynkami.

    Składniki (z podanych proporcji wyszło ok. 17 pączków):
250 g mąki
125 ml mleka
125 g cukru
25 g świeżych drożdży
1 jajko
30 g miękkiego masła
ok. pół szklanki rodzynek
pół szklanki grappy, brandy lub innego alkoholu do namoczenia rodzynek
olej
cukier puder do posypania

     Rodzynki zalać alkoholem i odstawić, najlepiej na całą noc. Następnego dnia podgrzać połowę mleka, by było ciepłe, ale nie gorące, dodać łyżeczkę cukru i drożdże, wymieszać. Mąkę przesiać do miski, zrobić wgłębienie i wlać w nie mleko z drożdżami, lekko przysypać mąką i odstawić na 15 minut. W tym czasie drożdże zaczną pracować. Następnie zacząć zagniatać ciasto. Dodać pozostałe mleko, masło, jajko i resztę cukru. Wyrabiać aż ciasto będzie gładkie, przykryć lnianą ściereczką i odstawić na ok. 3 godziny. Po tym czasie odcedzić rodzynki i dodać je do ciasta.
     W frytkownicy albo zwykłym rondlu rozgrzać sporą ilość oleju do smażenia. Olej powinien mieć temperaturę 160oC. Można to sprawdzić za pomocą specjalnego kuchennego termometru, lub wrzucając trochę ciasta do gorącego oleju - gdy zaczną się wokół niego tworzyć bąbelki i zostanie wypchnięte na powierzchnię, oznacza to, że temperatura jest odpowiednia. Do uformowania pączków będą potrzebne dwie łyżki. Należy zamoczyć je w oleju, a następnie za ich pomocą uformować kuleczki z ciasta. Od razu wrzucać je na rozgrzany olej i formować następne. Gdy pączki już będą równomiernie usmażone, wyciągać je za pomocą łyżki cedzakowej i układać na papierowym ręczniku, by odsączyć z nadmiaru tłuszczu.
     Przed podaniem posypać cukrem pudrem.